UPS – zasada działania, zastosowanie
Mimo że magazynowanie energii elektrycznej na dłuższy okres jest jeszcze niemożliwe i jako ludzkość potrzebujemy zapewnienia jej ciągłej dostawy, to jednak obecnie stosowane akumulatory potrafią zasilać urządzenia elektryczne i elektroniczne w bardzo wydajny sposób. Do znanych od wielu lat i powszechnie stosowanych należą między innymi UPS.
Co to jest UPS?
Popularnie stosowane określenie UPS jest skrótem od angielskiego zwrotu uninterruptible power supply czyli dosłownie nieprzerwany zasób mocy. Jest to urządzenie lub cały zespół urządzeń, których zadaniem jest zapewnienie stałego zasilania innych urządzeń elektrycznych lub elektronicznych, jak również zapewnienie odpowiednich jego parametrów.
UPS wyposażony jest w akumulator i w przypadku zaniku zasilania, dostarcza energię podłączonym do niego urządzeniom. Duże zespoły UPS zasilane są czasami z dodatkowych źródeł zewnętrznych takich jak agregaty prądotwórcze obwodami niewrażliwymi na warunki zewnętrzne takie jak wyładowania atmosferyczne (a więc niewrażliwymi przede wszystkim na przepięcia). Dużą zaletą nowoczesnych UPS jest możliwość tzw. zimnego startu, czyli uruchomienie bez zapewnienia zasilania zewnętrznego, co ma znaczenie w przypadku niewielkich jednostek włączanych doraźnie w przypadku zaniku zasilania i konieczności dokończenia określonej pracy wymagającej energii elektrycznej.
Zasilanie rezerwowe i gwarantowane
Mając do czynienia z elektroenergetyką choć w niewielkim stopniu, prędzej czy później spotkamy się z określeniem „zasilanie rezerwowe”. Czy ten termin tożsamy jest z UPS, o którym czytamy w dzisiejszym artykule? Niekoniecznie. Ponieważ każde przedsiębiorstwo energetyczne przyłączając odbiorcę do sieci, co do zasady gwarantuje ciągłość dostaw energii elektrycznej, zwykle przyłącze zasilane jest z jednej linii kablowej należącej do przedsiębiorstwa. Na ogół jest to kabel niskiego napięcia, choć dla dużych zakładów przyłącze może stanowić nawet stacja transformatorowa zasilana ze średniego, a nawet w rzadkich przypadkach wysokiego napięcia. W szczególnych okolicznościach, jeśli mamy do czynienia z budynkami, w którymi przerwanie zasilania na dłużej np. na skutek awarii jest niedopuszczalne (szpitale, hipermarkety, banki etc.) – stosuje się tzw. zasilanie rezerwowe, czyli po prostu dodatkowe zaopatrzenie przyłącza w energię elektryczną z innego miejsca sieci przedsiębiorstwa energetycznego takiego, żeby możliwie najlepiej zapewnić w danym miejscu ciągłość dostawy energii elektrycznej. Niekiedy zasilanie rezerwowe może stanowić również agregat prądotwórczy.
Warto jednak wiedzieć, że nawet zasilanie rezerwowe nie gwarantuje jego niezawodności – jeśli awaria obejmuje większy obszar i należy do poważniejszych, a dostawy energii nie gwarantuje agregat lecz właśnie zasilanie drugostronne, niestety obiekt pozbawiony zostaje energii elektrycznej definitywnie. Przełączanie na zasilanie rezerwowe ma również jeszcze jeden mankament – sam moment „przejścia” z zasilania podstawowego na rezerwę nie jest natychmiastowy, lecz trwa określoną ilość czasu. Oczywiście może być ona naprawdę niewielka i niezauważalna dla człowieka, jednak pewne urządzenia elektroniczne nie tolerują żadnej przerwy, nawet najkrótszej i wymagają ciągłego zasilania. Należą do nich np. serwerownie – z uwagi na bezpieczeństwo informatyczne i urządzenia zamontowane wewnątrz szaf rackowych, a także medyczne urządzenia podtrzymujące funkcje życiowe.
To właśnie dlatego projektant instalacji elektrycznych często wydziela pewne obwody i zasila je przez UPS, który jest obecnie jedynym znanym i spopularyzowanym sposobem uzyskania zasilania gwarantowanego.
Niewielkie UPS dla serwerów
Jednostki UPS można podzielić najprościej na duże i małe. Podział ten jest oczywiście umowny, jednak można przyjąć, że małym UPS jest taki o mocy wyjściowej 5 czy 10 kVA. Za pośrednictwem UPS o niewielkiej mocy zasila się zwykle niewielkie serwery i urządzenia sieciowe a także pojedyncze stacje robocze. Małe UPS skonstruowane najczęściej tak, że mogą być ustawiane bezpośrednio na podłodze jako osobne jednostki, jednak prawie zawsze są produkowane jako modułowe i mają możliwość łączenia (najczęściej do kilku modułów) ze sobą oraz instalacji w szafach rack (posiadają odpowiednie parametry wymiarów dostosowanych do standardowych szaf). Są to więc rozwiązania bardzo elastyczne i stosowane szeroko.
UPS dla dużych obiektów i szaf sterowniczych
Wspomniane już wyżej duże obiekty użyteczności publicznej czy też Data Centers (a więc całe budynki serwerowni lub duże pomieszczenia wydzielone w obrębie obiektów na ten cel) wymagają często zasilania rezerwowego. I tak realizuje się właśnie dostawę energii tzw. odbiorom II kategorii, czyli mniej ważnym z punktu widzenia ochrony życia, zdrowia oraz danych. Najczęściej do odbiorów II kategorii zalicza się gniazda zwykłe, instalację cieplną, podgrzewanie wody itp.). Natomiast wszystkie inne odbiory takie jak serwery, urządzenia podtrzymujące życie czy całe pomieszczenia takie jak sale operacyjne, zasila się przez UPS.
Ponieważ w takich przypadkach często mamy do czynienia z obiektami dużymi, UPS o niewielkiej mocy wspomniane w poprzednim akapicie nie nadają się tu do zastosowania. W szpitalach czy dużych Data Center planuje się UPS o mocach sięgających 500, 800 czy nawet 1200 kVA zabudowanych niekiedy w kilkunastu stojących szafach rack 19 cali.
Zastosowania przemysłowe
Sytuacją idealną jest, jeśli możemy zainstalować UPS w wydzielonych pomieszczeniach. Czasami jednak, zwłaszcza w rozwiązaniach przemysłowych, okazuje się to niemożliwe. Co wtedy? W takich sytuacjach z pomocą przychodzą odpowiedniej jakości wspomniane wyżej szafy rack.
Dostępne są one na rynku w różnych wersjach i konfiguracjach. Umożliwiają na przykład montaż UPS w pomieszczeniach narażonych na szkodliwe dla elektroniki warunki takie jak zapylenie, wilgotność czy skrajne temperatury. Szafy rack o IP54 zapewniają odpowiednią pyłoszczelność, są zwykle przystosowane również do montażu klimatyzatora, co zapewnia odpowiednią temperaturę i wilgotność wewnątrz szafy a zatem umożliwia montaż UPS w bezpośredniej bliskości chronionych urządzeń przemysłowych.
UPS jest, co niezaprzeczalne, rozwiązaniem koniecznym w przypadkach związanych z ochroną danych i ochroną zdrowia i życia ludzkiego i przydatnym w wielu innych sytuacjach związanych np. z zapewnieniem ciągłości produkcji. Poza gwarancją zasilania, zapewnia również inne pożądane parametry takie jak niedopuszczenie do restartu urządzeń wskutek chwilowego zaniku napięcia, czy też ochrona przed skokami napięcia niepożądanymi w przypadku czułej elektroniki