Bezpiecznik w potocznym rozumieniu nie jest precyzyjnym określeniem aparatu elektrycznego reprezentatywnego dla pewnej grupy urządzeń, lecz nazwą zwyczajową, której używa się najczęściej dla określenia różnych urządzeń zabezpieczających w instalacjach elektrycznych.
Spis treści
Dowolność podziału oraz kwalifikacji do grupy bezpieczników
To właśnie zwyczajowość stosowania ogólnej nazwy powoduje, że zarówno w literaturze, jak i potocznym rozumieniu do tej grupy aparatów kwalifikuje się różne urządzenia, a wszystkie podziały, jeśli tylko będą wystarczająco uzasadnione, okazać się mogą słuszne. Najbardziej popularną kategoryzacją bezpieczników jest ich podział na bezpieczniki topikowe, wyłączniki automatyczne i wyłączniki instalacyjne (omówione dalej w tym poradniku).
Warto jednak wspomnieć, że do powyższej grupy dołącza się często również wyłączniki różnicowo-prądowe (różnicówki). Te aparaty dość szczegółowo opisane zostały w poradniku na temat działania wyłącznika różnicowo-prądowego, jednak trzeba nadmienić tu, że różnicówka co do zasady ma za zadanie ochronę ludzkiego zdrowia i życia i rozłącza obwód elektryczny w przypadku, kiedy następuje porażenie. Należy bezsprzecznie do grupy urządzeń stanowiących ochronę przeciwporażeniową, jednak z racji swojego przeznaczenia oraz budowy działa nie tylko w przypadku porażenia, ale też upływu prądu, którego przyczyną może być np. uszkodzenie izolacji. Innymi słowy, różnicówka nie rozróżniając przypadku porażenia od upływności na skutek uszkodzenia odbiornika czy przewodu, poza ludzkim zdrowiem i życiem, automatycznie chroni też instalację elektryczną, stąd jej kwalifikacja do grupy bezpieczników.
Zabezpieczenie obwodów elektrycznych
Powyższy podział, chociaż najbardziej popularny nie jest jednak jedyny. I tak, można przyjąć, że bezpiecznikami są tylko i wyłącznie urządzenia zabezpieczające przewody w obwodach elektrycznych i wtedy bezpiecznikami nazwiemy urządzenia chroniące:
- przed prądami przeciążeniowymi i zwarciowymi,
- tylko przed prądami przeciążeniowymi,
- tylko przed prądami zwarciowymi.
Dwie ostatnie grupy obejmują dość specyficzne warunki pracy instalacji, którymi nie będziemy się zajmować w tym poradniku, jednak dla porządku należy nadmienić, że sytuacje takie występują. Grupą pierwszą, najbardziej reprezentatywną dla instalacji elektrycznych ogólnego przeznaczenia zajmiemy się w dalszej części poradnika, w której zostaną wyjaśnione zarówno użyte w tym akapicie sformułowania, jak i sama idea podziału.
Prądy przeciążeniowe i zwarciowe
Przeciążeniem obwodu elektrycznego nazywa się sytuację, w której prąd rzeczywisty przepływający przez urządzenie przekracza prąd znamionowy tego urządzenia (czyli taki prąd, przy którym urządzenie pracuje normalnie, bez żadnych negatywnych konsekwencji). Podobnie w przypadku przewodu elektrycznego przeciążeniem będzie prąd rzeczywisty przekraczający wartość obciążalności prądowej długotrwałej przewodu (czyli w uproszczeniu odpowiednika prądu znamionowego urządzenia dla przewodu). Przeciążenie powoduje nadmierne zużycie instalacji elektrycznej, a w konsekwencji jej zniszczenie, a zatem prowadzi prostą drogą do zwarcia.
Zwarcie z kolei to drugi negatywny efekt działania prądu – do zwarcia dochodzi najczęściej w przypadku zetknięcia się ze sobą przewodów obwodu lub przebicia (czyli utracie, czasami chwilowej, innym razem długotrwałej właściwości elektroizolacyjnych izolacji). W efekcie powstaje prąd zwarciowy, czyli następuje znaczący wzrost wartości prądu roboczego, który skutkować może nie tylko zniszczeniem instalacji elektrycznej lub/i odbiorników, ale również pożarem.
Przeciążenia i zwarcia określa się wspólną nazwą przetężeń.
Bezpieczniki topikowe
Wspomniane wyżej bezpieczniki topikowe to takie zabezpieczenia, których zadaniem jest odcięcie dopływu prądu do części obwodu za bezpiecznikiem. Działają w przypadku przetężeń, a warunkiem ich stosowania w instalacji elektrycznej ogólnej jest wymienialność wkładki topikowej. Bezpiecznik topikowy działa w ten sposób, że wskutek nadmiernego natężenia prądu przepływającego przez bezpiecznik w określonym czasie element topikowy (czyli przewodnik) nagrzewa się a następnie topi. W tym momencie następuje rozłączenie obwodu. Bezpieczniki charakteryzują się tzw. odwrotnie proporcjonalną charakterystyką czasowo-prądową. Oznacza to, że im wyższe natężenie prądu przetężeniowego, tym krótsza zwłoka czasowa z jaką nastąpi przerwanie obwodu. Po jednorazowym zadziałaniu wkładka topikowa bezpiecznika ulega zniszczeniu i musi zostać wymieniona na nową.
Wyłączniki automatyczne
Wyłączniki automatyczne, czyli tzw. „korki” to elementy, które montowało się w gniazdach bezpieczników topikowych. Ich budowa jest dość prosta – elementami aktywnymi są dwa wyzwalacze: przeciążeniowy oraz zwarciowy. Pierwszy z nich reaguje (poprzez wygięcie bimetalu stanowiącego element wyłącznika), na podniesioną temperaturę związaną z przeciążeniem obwodu, natomiast drugi – na zmianę pola magnetycznego. W przeciwieństwie do bezpieczników topikowych, bezpieczniki automatyczne są wielokrotnego użytku – po przerwaniu ciągłości obwodu i usunięciu przyczyny zadziałania bezpiecznika, można go na nowo załączyć.
Wyłączniki instalacyjne nadprądowe
Od lat dziewięćdziesiątych, w ogólnych instalacjach elektrycznych, do których należą nasze domowe, czy też obwody ogólne budynków użyteczności publicznej, stosuje się najczęściej wyłączniki instalacyjne nadmiarowo-prądowe, czyli tzw. „eski”. Zasada działania wyłączników nadmiarowo-prądowych jest taka sama jak w przypadku wyłączników automatycznych, „eski” różnią się jednak od nich, poza parametrami elektrycznymi, również standaryzacją wymiarów.
Należą do tzw. wyłączników modułowych, które montuje się na szynie TH35 w rozdzielnicach modułowych. „Eski” wytwarza się na napięcia do 440 V prądu przemiennego, prądy znamionowe do 125 A oraz prądy wyłączeniowe 25 kA. Charakterystyki czasowe wyłączników nadmiarowo-prądowych oznacza się literami od A do E i dalej K., L, S, Z. W instalacjach elektrycznych ogólnych używa się najczęściej wyłączników o charakterystyce B (obwody oświetleniowe i gniazd) oraz C (silniki indukcyjne, lampy wyładowcze). Obwody oświetleniowe zabezpiecza się zwykle „eskami” B 6 A i B 10 A, gniazda zwykle B 16 A.
Selektywność działania zabezpieczeń nadprądowych
Istotną kwestią w przypadku zabezpieczeń nadprądowych jest selektywność zadziałania. Jest to po prostu uzasadniona fizycznie konieczność takiego doboru zabezpieczeń w instalacji elektrycznej, żeby zrealizowana została zasada mówiąca, że zabezpieczenie bliższe miejscu przetężenia powinno zadziałać szybciej niż zabezpieczenie dalsze. Zabezpieczenie dalsze pełni funkcję zabezpieczenia rezerwowego i musi działać w dłuższym czasie niż zabezpieczenie podstawowe. Wyróżnia się selektywność całkowitą oraz częściową. Całkowita polega na tym, że urządzenia działają selektywnie zawsze, a więc również w przypadkach mało prawdopodobnych. Natomiast selektywność częściowa występuje, kiedy urządzenia działają selektywnie jedynie w przypadkach typowych zakłóceń, natomiast w sytuacjach mało prawdopodobnych rezygnuje się z selektywności przy projektowaniu zabezpieczeń.
Instalacje elektryczne, urządzenia oraz ich użytkowników zabezpiecza się na wypadek wystąpienia niekorzystnego działania prądu, jakim są przetężenia (zwarcia i przeciążenia) oraz porażenia. Dla pełnego obrazu sytuacji warto jeszcze wspomnieć o realizacji w obwodach elektrycznych zabezpieczeń przeciwprzepięciowych (a więc ochrony od skutków wysokich wartości napięcia np. w wyniku uderzenia pioruna) a także zabezpieczeń przeciw asymetrii napięcia (zanikowi jednej z faz w układach trójfazowych).
Przydało się