Rozdzielnice multimedialne to elementy instalacji teletechnicznych, w które obowiązkowo należy wyposażyć budynek mieszkalny i użyteczności publicznej.
Służą odpowiedniej organizacji urządzeń telewizji kablowej czy satelitarnej, łączności internetowej oraz telekomunikacyjnej, a także instalacji przeciwpożarowej i alarmowej, tworząc centrum multimedialne w obrębie budynku czy pojedynczego lokalu.
Spis treści
Czym jest rozdzielnica multimedialna?
Rozdzielnica multimedialna to wykonana z tworzywa sztucznego lub blachy metalowej obudowa, w której montuje się urządzenia instalacji teletechnicznych. Wykonana jako podtynkowa albo natynkowa, stanowi pewnego rodzaju węzeł obsługi sygnałów informacyjnych. Konstrukcja rozdzielnicy zależy od producenta i konkretnego typu obudowy. Rozdzielnice multimedialne realizuje się często jako wyposażone w płytę montażową, na której instaluje się aparaty i gniazdka oraz akcesoria umożliwiające uporządkowanie okablowania albo dzielone – część rozdzielnicy wyposażona jest fabrycznie w gniazda, część w płytę montażową, na której dowolnie konfiguruje się układ urządzeń.
Gdzie i dlaczego stosuje się rozdzielnice multimedialne?
Obligatoryjne zastosowanie urządzeń multimedialnych w budownictwie wielorodzinnym, budynkach zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej wprowadzono przepisami prawa w 2012 r. Więcej informacji na ten temat znajduje się w:
- załączniku do Obwieszczenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zawierającego tekst jednolity aktu z 2002 r. (Dz. U. 2019 poz. 1065).
- Rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 16 września 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2020 poz. 1608),
- Rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 21 grudnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2020 poz. 2351).
Zgodnie z przepisami, rozdzielnice multimedialne należy stosować nie tylko w budynkach, w których z racji swojej wielkości i funkcji rzeczywiście trudno wyobrazić sobie inne rozwiązanie, ale również w niewielkich blokach mieszkalnych czy małych biurach.
W centrach handlowych, szkołach, urzędach itp. oczywiste jest lokowanie rozdzielnic multimedialnych w bezpośrednim sąsiedztwie rozdzielnic elektrycznych i najczęściej w specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu. W mieszkaniach czy niewielkich biurach, zwłaszcza powstałych z modernizacji wcześniej znajdujących się w nich mieszkań, nie zawsze jest możliwe zastosowanie takiego rozwiązania.
Sytuowanie rozdzielnic multimedialnych tuż obok elektrycznych jest dobrą praktyką, wprowadza ład i porządek oraz ułatwia obsługę i eksploatację instalacji, nie jest jednak wymogiem obligatoryjnym.
Do czego służą rozdzielnice multimedialne?
W rozdzielnicach multimedialnych umieszcza się aparaty i urządzenia kilku rodzajów instalacji stosowanych w budownictwie mieszkaniowym oraz użyteczności publicznej:
- telewizji kablowej i satelitarnej – multiswitch zainstalowany w rozdzielnicy pozwala na dystrybucję sygnału TV do większej ilości odbiorników lub tunerów TV,
- domofonowej – w przypadku instalacji centrali domofonowej,
- sieciowej – jeżeli jest potrzeba rozdystrybuowania sieci,
- alarmowej,
- przeciwpożarowej.
W rozdzielnicach multimedialnych znaleźć mogą się więc różne urządzenia, w zależności od konkretnych potrzeb danego użytkownika – centralki domofonowe, multiswitche i wzmacniacze antenowe, routery itp. Ich funkcją jest realizacja zadania interfejsu komunikacyjnego, czyli centrali łączącej dowolne media zastosowane w danym obiekcie.
Rozdzielnica multimedialna – architektura
Rozdzielnica multimedialna powinna zostać zaprojektowana tak, żeby swobodnie można było zamontować w niej wszystkie wymagane zaplanowanymi instalacjami urządzenia. Dobrze, jeśli zachowa się niezagospodarowane miejsce w rezerwie pod ewentualne przyszłe aparaty oraz dużą przestrzeń łączeniową, która pozwoli na osiągnięcie uporządkowanego, przejrzystego układu wnętrza.
PRZYSZŁA ROZBUDOWA ROZDZIELNICY
Projektując rozdzielnicę multimedialną należy wziąć pod uwagę nie tylko dzisiejsze potrzeby użytkownika ale również ewentualność zmiany dostawcy usług czy rozbudowę o kolejne instalacje. Budynki oraz lokale niekiedy nawet na niewielkiej przestrzeni czasowej zmieniają swoje przeznaczenie i w związku z tym wymagają zaopatrzenia w instalacje, które dotychczas nie były niezbędne.
Na przykład lokal stanowiący prywatnie mieszkanie nie został wyposażony w instalację alarmową, jednak po przekształceniu na niewielkie biuro, użytkownik zdecydował się na jej montaż. Dobrze, jeśli rozdzielnica multimedialna jest na tyle duża i rekonfigurowana, że ewentualne zmiany nie wymagają jej wymiany na nową.
PŁYTA PERFOROWANA – ROZWIĄZANIE UNIWERSALNE
Stosowane w rozdzielnicach multimedialnych perforowane płyty montażowe zapewniają wygodną instalację urządzeń za pomocą blachowkrętów lub opasek zaciskowych, oraz ich wymianę związaną ze zmianą dostawcy mediów.
Mimo że dostępne są w sprzedaży również rozwiązania w postaci poziomych półek, na których po prostu kładzie się urządzenia, to rozdzielnice wyposażone w płytę perforowaną są bardziej uniwersalne i pozwalają na większą elastyczność w montażu oraz ewentualne zmiany – instalatora ograniczają jedynie wymiary obudowy i może dowolnie skonfigurować układ aparatów w jej wnętrzu.
JAK ZBUDOWANA JEST ROZDZIELNICA MULTIMEDIALNA?
Typowa rozdzielnica multimedialna składa się zazwyczaj z części montażowej, w której umieszcza się niezbędne urządzenia oraz z panelu z gniazdami. Część producentów oferuje gotowe gniazda zintegrowane z obudową, inni pozwalają na pełną dowolność i to wykonawca czy projektant rozdzielnicy umieszcza w niej odpowiednie moduły zasilające montowane do płyty montażowej. Wybiera spośród modułów w standardzie keystone (Cat5e, Cat6, BNC, F, światłowodowe), w postaci gniazd elektrycznych zasilających 230 V realizowanych jako listwy modułowe albo tradycyjnych listew zasilających umieszczanych w obudowie.
Dodatkowo rozdzielnicę wyposaża się w uchwyty samozaciskowe albo innego typu, pojedyncze haczyki kablowe czy większe organizatory, którymi mocuje się przewody, co porządkuje okablowanie i zapewnia przejrzysty układ w całej obudowie. W tym celu montuje się również zaczepy grzebieniowe (w górnej części rozdzielnicy) czy organizuje przewody posługując się opaskami zaciskowymi w jej dolnej części, co jest szczególnie istotne w przypadku montażu rozdzielnic w ścianach szkieletowych. Przewody zabezpieczone w sposób mechaniczny wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo instalacji oraz jej ochronę przed uszkodzeniami.
Konstrukcja rozdzielnicy jest zwykle wykonana z tworzywa albo stali. Obudowę wyposaża się w pełne drzwiczki lub drzwiczki z szybą transparentną zamykane na zatrzask albo kluczyk. Otwory wentylacyjne zapewniają odprowadzenie ciepła z wnętrza rozdzielnicy, która najczęściej produkowana jest jako natynkowa z możliwością montażu pod tynkiem.
Podsumowanie
Zastosowanie rozdzielnicy multimedialnej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych a także w obiektach użyteczności publicznej oraz biurach i zakładach pracy to obecnie konieczność, do której wykonawców obligują przepisy prawa.
Rozdzielnica powinna zostać zaprojektowana i wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną, czyli przy zachowaniu odpowiedniej przestrzeni w obudowie oraz przy właściwie rozmieszczonych urządzeniach. Oprzewodowanie zabezpieczone w sposób mechaniczny, powinno zapewnić porządek oraz bezpieczeństwo instalacji zintegrowanych w skrzynce.
akcesoria aparatura bezpiecznik Chłodzenie szafy sterowniczej Elektrotechnika elektryka instalacja elektryczna Klimatyzator licznik Nagrzewanie szafy sterowniczej opaski kablowe prąd Rozdzielnice multimedialne Szafa sterownicza szycie szaf szyna montażowa trytytki wyłacznik różnicowo-prądowy Zabudowa mieszkaniowa
- Jak Obliczyć Nagrzewanie Obudowy na Słońcu i Wybrać Idealny Klimatyzator do Szafy Sterowniczej – Szafy sterownicze
- Aluminiowa szafa RACK 19 StreetBox – odporne na warunki atmosferyczne – Elektrotechnika Szafy sterownicze Teleinformatyka
- Jak przygotować stanowisko do składania szaf sterowniczych i elektrycznych? – Elektrotechnika Szafy sterownicze
- Jak działa wyłącznik różnicowoprądowy? – Elektrotechnika
- Rodzaje bezpieczników – Elektrotechnika